Se svetry je to trochu jako s jídlem. Pokud vám jako dítěti servírovali jídlo připravené na způsob, že jste jej nesnášeli, pravděpodobně se k němu jako dospělí už jen málokdy vracíte. V případě svetrů je to totéž. Je to ale škoda! Přečtěte si, proč byste na pletené kousky neměli zanevřít.

I váš pohled na svetry může být nejen z výše uvedených důvodů trochu kontroverzní. Pokud se ke škrábavým vzpomínkám z dětství přidají také nemožné vzory a tvary, které vaši příbuzní a známí nosili, zatímco vy jste se tiše styděli, možná jste jakékoli pletené módě už nikdy nepřišli na chuť. Rádi vás však vyvedeme z omylu a dokážeme vám, že správně zvolený svetr nebo vesta může z muže udělat pravého elegána.

Pletení jako výsada mužů

I když dnes nejsou pánové s pletacími jehlicemi ničím exotickým, i tak jste s klubíčky a časopisy se vzory zřejmě vídali spíše své maminky a babičky. Ovšem ve středověku, kdy se u nás teprve ve 13. století pletly hlavně punčochy pro zámožnější vrstvy obyvatel, byli profesionálními pletaři výhradně muži a organizovali se v ceších. Pletařem se takový muž mohl stát až po šestiletém učení, kde získával znalosti a dovednosti o pletení punčoch, čepic, košil a později i koberců.

Zajímavost: Svetr býval také původně pouze mužským oděvem, změnila to až módní vizionářka Coco Chanel, která jej zpřístupnila i dámám. 

A který je ten pravý pro vás?

Kardigan

Říkáte si, že si zcela vystačíte s mikinou, že vás otravuje oblékání a svlékání svetru přes hlavu? Vyzkoušejte kardigan! Kardigan je druh svetru, který má zapínání, nejčastěji na zip nebo knoflíky. Jsou oblíbené zvláště v britské módě a tvoří elegantní kompromis mezi svetrem a mikinou. Dají se nosit k čemukoli a určitě si jej oblíbí i ti, kteří obvykle dávají přednost sportovnějšímu oblečení. Kardigany jsou vždy neformální s výjimkou pletené vesty s knoflíčky.

Pulovr

Pulovr patří k nejoblíbenějším svetrům – je tenčí, bez výraznější struktury a dá se nosit pod sako, v chladném období nebo zimomřivějším pánům pak tento kousek přijde vhod také do práce, pokud je po nich vyžadován formálnější dress code. Můžete si vybrat z různých druhů límců, od klasického tvaru 0, přes V až po hřejivý asymetrický šálový límec. Jednobarevné a méně nápadné kousky můžete pak nosit i k formálnímu outfitu, kdy se nemusíte obávat faux pas ani v případě, že si sundáte sako.

Rolák

Ačkoli tady může pramenit spousta nepříjemných vzpomínek právě z důvodu nevhodně vybrané vlny, kterou zakoupila babička ve výprodeji a pak vám z něj ušila kousavý rolák, dejte mu určitě ještě šanci. S kvalitní vlnou, bavlnou nebo kašmírem se nemusíte žádných nepříjemných pocitů obávat. Roláky si velmi oblíbili námořníci, protože oceňovali, že jim na rozbouřeném moři za skučení severáku nefoukalo za krk. Není ovšem nutné, aby vás límec nějak škrtil a omezoval, je proto v pořádku, když zvolíte velikost o jednu větší.

Přejete-li si rolák formální, zvolte ty ve střídmých tónech bez struktury, neformální pak může mít více barev i nápadnější strukturu, dbejte však, aby vždy ladil se zbytkem oblečení a byl také v souladu s příležitostí, na kterou si jej oblékáte.

Vesta

Mrazivé dny se pomalu stávají minulostí, ale jaro se svým příchodem nespěchá? Určitě ve svém šatníku mějte i nějakou hřejivou pletenou vestu. Zvláště v kombinaci s košilí působí nadmíru stylově. Nošení vest zavedl anglický král Karel II. v období restaurace britské monarchie, kdy ji prohlásil za součást správného oblečení a během 17. století se stala běžným kouskem pánského oděvu. Bavlněná, pletená, sportovní – zvláště u pánů je dodnes velmi oblíbená. 

Materiál jako klíč k úspěchu

Nejen střih a barva musí sedět, vybírejte i podle materiálu, ať se vám nestane, že se zase budete jen otráveně škrábat jako kdysi. Zaměřte se na oblečení z kvalitní bavlny, příjemné vlny nebo kašmíru, který vás zahřeje i ve velmi tenké vrstvě. Vyhněte se naopak látkám, kde převažuje umělé vlákno a jsou vám nepříjemné na dotek. Věnujte také zvýšenou pozornost údržbě, aby se vám nestalo, že váš módní kousek po prvním vyprání zcela změní tvar. Obecně platí, že pletené věci byste měli prát na 30° C z rubové strany v jemném pracím prostředku, neměly by se ždímat ani věšet, pouze volně rozložit na ručníku. 

Jak se díváte na pletenou módu teď, máte chuť jí zase zkusit dát šanci? Rádi vám s výběrem poradíme. Sledujte nás také na našem Facebooku.

Zdroj: blazek.cz, muzivcesku.cz, zlatajehlice.cz, wikipedia.org, pinterest.com