O vlně se toho ví hodně. Možná jste se ale i vy sami setkali s tvrzením, které se říká, ale pravdivé tak úplně není. Abychom objasnili vše popletené, sepsali jsme pro vás tento článek. Přečtěte si 6 mýtů o vlněném oblečení a zjistěte, jak je to s ním doopravdy.

1.     Vlna je vhodná pro nošení jen v zimě 

Jedním z nejrozšířenějších omylů je ten, že je vlněné oblečení vhodné jen pro zimní nošení. Vhodné na zimu sice je, ale stejně tak je ideální i pro nošení v létě. Kvalitní vlna má totiž termoregulační schopnosti. To znamená, že v zimě zahřeje a v létě zase dokáže pocitově ochladit. Díky své jedinečné struktuře vláken vás také mimo jiné ochrání před slunečním UV zářením. 

2.     Při jejím nošení se zpotíte 

Vlna umí efektivně odvádět vlhkost a rychle ji odpařovat pryč do okolí. Navíc je antibakteriální a velmi prodyšná. Právě díky těmto vlastnostem je vlněné oblečení vhodné pro sport nebo delší tůry, jelikož si látka krásně poradí s potem a nepříjemnými pachy a vy se tak budete cítit v suchu a pohodě. 

Vlněné oblečení je skvělé ale i v případě, když v něm zmoknete. Jelikož se jedná opravdu o savý materiál, který dokáže pojmout obrovské množství vody, nemusíte se bát, že budete v momentě zmoklí „na kost”. Navíc oproti ostatním látkám dokáže na těle hřát, i když je mokrá, což bývá u ostatních druhů oblečení právě naopak.  

3.     Vlněného oblečení musíte mít zásobu 

Vlněné oblečení může být ve srovnání s jinými textiliemi o něco dražší. Ale jelikož je látka kvalitní, udrží si tvar i barvu po dlouholeté nošení a díky lanolinu (tuk z ovčí vlny) se udržuje hygienicky čistá, jedná se tedy o chytrou investici, která se vyplatí. 

S přehledem si tak vystačíte jen s pár kousky oblečení, třeba i v případě, že jedete na dvoutýdenní dovolenou. Místo celého šatníku si tak můžete vzít dvě vlněná trička nebo halenky, které stačí po nějaké době provětrat nebo lehce přemáchnout. Ušetříte tak nejen za oblečení, ale i za samotné praní.

4.     Vlna „kouše“ a není vhodná pro děti a alergiky

Při představě vlněného svetru vám okamžitě nabíhá vyrážka po těle? Něčeho takového se však nemusíte obávat. Jak už jsme psali v předchozím článku, pro výrobu našeho oblečení využíváme vysoce kvalitní a jemnou vlnu z plemene ovcí merino. Látka z ní vyrobená je antialergenní. Je tedy vhodná jak pro děti, tak právě i pro alergiky, kteří mají náchylnou pokožku. A v žádném případě nekouše.

5.     Výroba vlněného oblečení zatěžuje životní prostředí 

Jedna z nejhorších domněnek je právě ta, že zpracováním a výrobou vlněného oblečení zatěžujeme životní prostředí. Vlna je sama o sobě ekologickým materiálem, který se dá jednoduše recyklovat. Navíc k jejímu zpracování využíváme unikátní japonský stroj, který nám umožňuje vyrábět bez vzniku jakéhokoliv odpadu při výrobě. 

To v praxi znamená, že například při výrobě rukavice nám stroj s žádoucím nastavením za použití příze pomůže ušít konečný produkt. Beze švů, přebytků a vzniklého odpadu. 

6.     Vlna je velmi náročná na údržbu

Zejména rodiče malých dětí se nemohou zdržovat s extrémně náročným procesem praní či jakkoliv jinak. A právě proto je vlna i v tomhle případě skvělou volbou. Obsahuje totiž vrstvu takzvaného mikromazu, která znemožňuje, aby se do vláken vstřebávaly nečistoty. Díky tomu má samočistící vlastnosti a vydrží mnohem déle čistá. Za normálních okolností ji není tedy potřeba extrémně často prát nebo jinak udržovat. A když už je to potřeba, stačí, když ji hodíte do pračky na klasických 40° C. Vlněné oblečení navíc není třeba ani žehlit nebo sušit, schne rychle a samovolně – prostě žádná věda. 

Tak co – setkali jste se už s někým, kdo vám o vlněném oblečení tvrdil jeden z těchto mýtů? Teď už víte, kde je pravda. Proto sdílejte článek i mezi své přátele, ať se o benefitech vlněného oblečení dozví co nejvíce lidí.